Affiliate marketing

Affiliate marketing je jednoduchý způsob, jak vydělat peníze propagací produktů jiných společností. Když někdo klikne na váš partnerský odkaz a provede nákup, získáte provizi. Je to snadný způsob, jak přidat finanční hodnotu svému publiku na vašem blogu nebo sociálních sítích.

Vysvětlení pojmů affiliate marketingu

Affiliate partner (publisher) je člověk nebo firma, která propaguje produkt nebo službu výměnou za provizi z prodeje. Partnerem může být jednotlivec, jiná společnost nebo dokonce jiný partnerský program.

Affiliate inzerent (advertiser) je společnost, která nabízí provize z prodeje produktů nebo služeb. Když někdo klikne na odkaz affiliate partnera a provede nákup, affiliate inzerent vyplatí provizi.

Affiliate program je reklamní kampaň, kterou nabízí affiliate inzerent. Affiliate programy obvykle provozují partnerské sítě, které spojují partnery s inzerenty, kteří souhlasí s propagací svých produktů. Partnerské programy můžete hledat v tomto českém affiliate katalogu.

Jak se stát affiliate partnerem?

Chcete-li se stát partnerem, musíte se připojit k partnerské síti. Tyto sítě fungují jako prostředníci mezi partnery a inzerenty a propojují je, aby se mohli dělit o provize. Partnerské sítě můžete vyhledat v tomto adresáři českých partnerských sítí.

  • ehub.cz
  • dognet.cz
  • affiliateport.eu
  • wedos.as
  • affiliate.alza.cz
  • affilmax.cz

Jakmile se stanete členem affiliate sítě, můžete vyhledávat programy inzerentů, které nabízejí provize z prodeje. Až najdete program, který vás zaujme, budete se muset přihlásit a stát se partnerem. Proces podání žádosti se může v jednotlivých sítích lišit, ale obecně můžete být požádáni o poskytnutí některých informací o svých webových stránkách nebo přítomnosti na sociálních sítích.

Pokud budete schváleni jako partner, bude vám přidělen jedinečný partnerský odkaz, který můžete používat ve svých marketingových kampaních. Když někdo klikne na váš odkaz a provede nákup, získáte provizi!

Jak se stát affiliate inzerentem?

Chcete-li se stát inzerentem, musíte se stejně jako v případě partnera, připojit k partnerské síti. Jakmile se stanete členem sítě, můžete si vytvořit účet inzerenta a začít propagovat své produkty nebo služby.

Jako inzerent budete muset nastavit partnerský program, který bude vyplácet provize partnerům, kteří propagují vaše produkty nebo služby. Budete také muset vytvořit propagační materiály, jako jsou bannery a textové odkazy, které mohou partneři používat. Některé Saas aplikace veškerou tuto práci silně ulehčují. 

Při vytváření partnerského programu je třeba zvolit strukturu provizí. Můžete si vybrat, zda budete platit pevnou částku za prodej, procento z prodejní ceny nebo stanovenou částku za každý vygenerovaný lead nebo registraci.

Po spuštění partnerského programu můžete odeslat e-mail vašim partnerům, aby se k nové programu připojili. Svůj partnerský program můžete také propagovat na svých webových stránkách nebo na sociálních sítích.

Jaké jsou nejoblíbenější produkty affiliate marketingu?

Nejoblíbenější kategorií affiliate produktů jsou digitální produkty, následují fyzické produkty a služby. Mezi digitální produkty patří například software, elektronické knihy a online kurzy. Mezi fyzické produkty patří například hračky a oblečení. Služby zahrnují věci jako opravy v domácnosti, finanční poradenství nebo služby z oboru IT.

Jaké jsou nejoblíbenější odvětví v affiliate marketingu?

Nejoblíbenější odvětví pro affiliate marketing jsou zdraví a fitness, dům a zahrada, jídlo a pití, krása a móda a technologie. Existuje však mnoho dalších odvětví, které mohou být pro partnery úspěšné, včetně kurzů, jógy, rodičovství, financí a cestování. 

Kolik si affiliates vydělají?

Částka, kterou affiliates vydělávají, se liší v závislosti na odvětví, ve kterém působí, a na typu produktu, který propagují. V průměru však affiliates partneři vydělávají 2 až 25% z prodeje.

Existují podvody v affiliate marketingu?

Ano, existuje několik podvodů v oblasti affiliate marketingu. Nejběžnějším z nich je schéma "rychlého zbohatnutí", kdy vám affiliate partneři slibují, že vám pomohou rychle vydělat spoustu peněz bez většího úsilí. Tato schémata jsou obvykle založena na propagaci produktů, které ve skutečnosti nejsou příliš dobré a nefungují podle prvotní prezentace.

Dalším častým podvodem je nabízení "tajných" informací nebo metod vydělávání peněz, které ve skutečnosti vůbec nejsou tajné. Dávejte si velký pozor na všechny partnerské nabídky, které se zdají být příliš dobré na to, aby byly pravdivé.

Pár slov na závěr

Affiliate marketing je skvělý způsob, jak vydělávat peníze online. Je to velmi populární způsob zpeněžení webových stránek nebo sociálních médií a existuje mnoho produktů a služeb, které lze prostřednictvím affiliate marketingu propagovat.

V affiliate marketingu existuje také mnoho podvodů, proto je důležité být opatrný při výběru affiliate programu, do kterého se chcete zapojit. S trochou průzkumu však můžete najít kvalitní programy, které vám za vaše úsilí štědře zaplatí.

Zpět do obchodu