HTTPS

Co je HTTPS?

Protokol HTTPS neboli Hypertext Transfer Protocol Secure zajišťuje šifrovanou komunikaci mezi serverem a webovým prohlížečem. Jedná se o kombinaci staršího protokolu HTTP a SSL nebo TLS certifikátu. HTTPS zajišťuje vysokou bezpečnost komunikace a to od autentizace požadavku přes samotné šifrování dat pomocí již zmíněného SSL certifikátu. Použití HTTPS protokolu je dnes již v internetovém světě standardem, který Google zařadil mezi tkzv. hodnotící faktory kvality stránky.

To že je HTTPS pro SEO dnes, dovolíme si říct nutností, už víte, ale HTTPS je hlavně o bezpečnosti a proto vám doporučujeme při navštívení e-shopu zkontrolovat jeho nasazení a důvěryhodnost webu.

Co HTTPS zajišťuje?

  • hesla a další data jsou chráněna před zneužitím třetí stranou
  • zabraňuje útočníkům vyměnit obsah prohlíženého e.shopu
  • zajišťuje ověření identity
  • zajišťuje důvěryhodnost dat

Ověření existence HTTPS protokolu je více než jednoduché, zajišťují jí samy prohlížeče, které nezabezpečené weby označují výraznou červenou barvou v oblasti pro zadávání URL adresy. Pokud je web bezpečný, prohlížeč zobrazí zámek nebo zelenou barvu vedle zadané URL.

HTTPS vs HTTP

Jak již zde bylo zmíněno, HTTPS je dnes standardem, který vám doporučujeme používat. Protokol HTTP je možná o něco rychlejší a o pár stovek levnější(nemusíte nakupovat SSL certifikát), ale jeho důvěryhodnost je mizivá a osobně si nedovedu moc představit že bych měl na nezabezpečeném e-shopu použít svou platební kartu nebo psát citlivé osobní informace.

Co je na HTTP špatně?

Kromě toho že váš e-shop nebo firemní web bude prohlížečem výrazně označen jako nedůvěryhodný. Přijdete i velkou část tržeb nebo šanci na rankování vašeho webu v organických výsledcích vyhledávání.

SSL certifikát

SSL certifikát si můžete za pár set korun na rok koupit od některých důvěryhodných autorit v této oblasti. Můžete také využít SSL certifikát od Let's Encrypt, který je zdarma.

Přechod z HTTP na HTTPS u Shoptetu

Přechod z HTTP na HTTPS u oblíbeného e-shopového řešení Shoptet, je velmi jednoduché. U nového projektu stačí přejít do:

Nastavení - Administrace - Zabezpečení obchodu - Přesměrování z HTTP na HTTPS

Zpět do obchodu